Photos from Suomen Latu's post

to maalisk. 20 17:17:35 2025

🌿 Suomi on jälleen kerran valittu maailman onnellisimmaksi maaksi – jo kahdeksatta kertaa peräkkäin! 🌍

Mikä siis tekee meistä suomalaisista niin onnellisia? Onnellisuus ei ole vain haasteiden puuttumista, vaan pikemminkin kykyä kohdata niitä, nauttia arjen pienistä hetkistä ja tuntea syvää yhteyttä luontoon sekä toisiimme.

Luonnolla on merkittävä rooli hyvinvoinnissamme. Ulkoilu vähentää stressiä, parantaa mielialaa ja vahvistaa itsetuntoa. Luonto tarjoaa mahdollisuuden ladata akkuja ja löytää tasapainoa. Erityisesti nuorille luontoelämykset voivat olla tärkeä voimavara. Perheiden yhteiset luontohetket puolestaan luovat pohjan vahvalle luontosuhteelle läpi elämän.

Vaikka maailma on usein yksilökeskeinen, kumpuaa onnellisuus kenties vahvimmin yhteisöllisyydestä. Luonto on yhdistävä tekijä, jonka kautta voimme kokea yhteenkuuluvuutta, löytää samanhenkisiä ihmisiä ja tuntea olevamme osa jotain suurempaa.

Me Suomen Ladulla jatkamme työtä ulkoilun edistämiseksi, jotta luonnon hyödyt ja onnellisuus olisivat kaikkien ulottuvilla. 💚🌲