Nuku yö ulkona Nuuksion Karjakaivolla

Kokoontumispaikka: Suomen Luontokeskus Haltian (osoite Nuuksiontie 84) infotaulun luona klo 11.00, josta patikoidaan opastetusti noin 2 km Karjakaivolle.

Ajankohta: 29.8.2026 - 30.8.2026 klo 11:00 - 15:00

Järjestäjä: Helsingin seudun Lapinkävijät

Ilmoittaudu ilman jäsenyyttä

Nuku yö ulkona Nuuksion Karjakaivolla tarjoaa mahdollisuuden kiireettömään luonnosta nauttimiseen ja ulkona yöpymiseen matalalla kynnyksellä.

Helsingin Seudun Lapinkävijät järjestää kaikille avoimen tapahtuman Karjakaivon majalla ja sen ympäristössä. Opastus Karjakaivolle lähtee Suomen luontokeskus Haltian infotaululta klo 11 bussin saavuttua. Matkaa Karjakaivolle on noin 2 km.

Yöpyjät voivat halutessaan osallistua klo 13 järjestettävään majoite- ja tulentekokoulutukseen. Tarjolla on saunomismahdollisuus (2 €), joten saunaan mielivät ottavat omat istuinalustat ja pyyhkeet mukaan.

Illalla on mahdollista paistaa omia makkaroita tai lettuja tulipadan nuotiolla, jos ei ole maastopalovaroitusta.

Sunnuntaiaamuna kokoonnutaan yhteisen kahvin/teen äärelle syömään omia eväitä. Sen jälkeen on mahdollisuus osallistua opastettuun luontoretkeen. Retkeltä palattua kaivetaan omat lounastarpeet esille, syödään, pakataan tavarat ja siivotaan paikat kuntoon. Paluumatkalle lähdetään klo 15.

Ilmoittautuneille lähetetään ohjeet varustautumiseen. Puuttuvia varusteita voi vuokrata Helsingin Seudun Lapinkävijöiden varustevuokraamosta (www.lapinkavijat.fi).

Ilmoittaudu ilman jäsenyyttä

Ota yhteyttä ilmoittajaan

Raija Hentman

0400 380 606

Siirry takaisin sivun alkuun