Hyvinvointia ulkoilusta (+65) -vertaisohjaajakurssi
Kokoontumispaikka: Etä, Google Meets
Ajankohta: 15.9.2026
Järjestäjä: Suomen Latu ry
Kokoontumispaikka: Etä, Google Meets
Ajankohta: 15.9.2026
Järjestäjä: Suomen Latu ry
Haluatko kenties innostaa sekä tukea muitakin samalla ulkoilemaan ja voimaan hyvin? Haluatko ehkä oppia lisää toisten kanssa yhdessä liikkumisesta tai jakaa jo olemassa olevaa osaamistasi? Kouluttaudu +65-vuotiaiden ulkoilun vertaisohjaajaksi.
Hyvinvointia ulkoilusta -vertaisohjaajakurssilta saat lisää valmiuksia toimia vertaisohjaajana erilaisissa matalan kynnyksen ulkoiluryhmissä. Vertaisohjaajakurssille ovat tervetulleita kaikki noin ikäryhmään +65 kuuluvat ulkoilijat. Jokainen vertaisohjaaja lähtee rakentamaan ulkoiluryhmäänsä omista valmiuksistaan ja ajan kanssa myös ryhmän toiveista käsin.
Ulkoilla voi yhdessä ryhmän kanssa kävellen tai retkeillen lähiluonnossa. Kävelyyn on helppo yhdistää monia hyvinvointia, terveyttä ja toimintakykyä yhdistäviä elementtejä. Myös useat ulkoilulajit sopivat kokeiluun ulkoiluryhmissä, kuten sauvakävely, frisbeegolf, lumikenkäily, Metsämieli -menetelmä tai luontovoimailu. Kurssilta saat monia ideoita ja materiaaleja käyttöösi.
Tavoitteena kurssin jälkeen on:
Etäkurssin pituus on 5 tuntia (klo 13–18). Etäkurssi on osallistava ja vaatii aktiivista mukana oloa. Kurssit sisältävät ulkoilua, etäkurssilla itsenäisesti.
Kurssiin sisältyy pieni ennakkopohdintaa herättelevä tehtävä sekä jälkitehtävänä kertoa hyvin vapaamuotoisesti omista ulkoilutoiminnan haaveista tai konkreettisista suunnitelmista. Ennakkotehtävä lähetetään osallistujille sähköpostitse kaksi viikkoa ennen kurssin alkua.
Vertaisohjaajakurssi on osallistujille maksuton (osana Kävely 2.0 -hanketta 2025–2026). Kurssit ovat avoimia kaikille +65-ikäryhmään kuuluville henkilöille. Aiempaa osaamista tai kokemusta ei tarvita – oma kiinnostus riittää!