Latu & Polku

Kesän kirjoja

12.6.2019 | Tapani Leppänen, Panu Könönen

Kaikki retkeilystä

Retkeilyn yleisteoksia ilmestyy säännöllisen epäsäännöllisesti. Olli Aulion (Suuri retkeilykirja) jälkeen urakkaan ovat tarttuneet ainakin Jouni Laaksonen ja nyt viimeisimpinä Pekka Laine ja Pertti Rovamo.

Mikäli kirjahyllystä puuttuu tällainen perusteos, Retkelle! täyttää sen aukon hienosti. Niille, jotka ovat ahmineet aiheesta kaiken, uusi teos avaa uusia näkökulmia. Vaikka perusasiat muuttuvat yllättävän vähän, jokainen retkeilijä tekee ne silti omalla tavallaan. Näistä kahdesta Rovamo tunnetaan retkeilypiireissä Erä-lehden pitkäaikaisena kirjoittajana ja Laine lehtimiespiirien arvostamana journalistina.

Suomessa retkeilyharrastuksen päämääränä nähdään edelleen vaellus, jota tässäkin teoksessa päädytään perusasioiden jälkeen käsittelemään. Nykytiedon ohella kysymys on myös perinnöstä, retkeilykulttuurin siirtämisestä uusille sukupolville.

Retkeilyn kaltaisen harrastuksen aloittaminen aiheuttaa valtavaa tiedonjanoa. Sen sammuttamisessa upeasti kuvitettu tietokirja voittaa yhä sähköisen hakutiedon.

Pekka Laine ja Pertti Rovamo, Retkelle! Vinkit luontoon lähtijälle, 352 sivua, 25 €, gummerus.fi

Vaellusta Norjassa, retkeilyä ja perinteisiä eräruokia. Kirjat kuuluvat kesään.

Ruotsalainen kustantamo Calazo on tullut suomalaisille ulkoilijoille tutuksi niin käännöskirjoistaan kuin suomalaisista alkuperäisteoksistaan. Villin luonnon puuhakirja (sh. 19,90 €) edustaa ensimmäistä kategoriaa, taattua ruotsalaista laatua. Lapsille suunnattu kuvitettu kirja opettaa luonnosta ja siellä olemista hauskalla tavalla: vai miltä kuulostaa jekku, jossa hyönteisiä ilahdutetaan istuttamalla krookuksia puistoon? [PK]

calazo.fi

Luonnontilainen luonto on kadonnut viime vuosikymmeninä dramaattisella tavalla Suomesta, kuten muuallakin. Juha Kauppinen lopetti toimittajan työnsä puoleksitoista vuodeksi selvittääkseen, mistä luonnon monimuotoisuuden katoamisessa on kysymys. Syntyi reportaasikirja Monimuotoisuus (sh. 23,60 €), joka on matka luontoon, joka on köyhtynyt, mutta jota ei ole vielä Suomessa tuhottu kokonaan. [PK]

siltalapublishing.fi

Perinteisiä eräruokia (sh. 27 €) on kunnianosoitus Turkka Aaltosen ruokaohjeille. Retkeilytoimittaja Joppe Ranta innostui jo nuorena Aaltosen resepteistä, ja ideaa kirjasta on pyöritelty vuosia. Julkaisu on (retkeily)kulttuuriteko, sillä kirja opastaa nuorempaakin sukupolvea valmistamaan esimerkiksi leipää metsässä ilman uunia. Ruoka- ja juomareseptejä sekä vinkkejä eräkokkailuun on kirjassa yli 50. [PK]

karttakauppa.fi

Harri Ahosen neljäs vaelluskirja johdattaa tällä kertaa Etelä-Norjan maisemiin. Etelä-Skandivian vaellusreitit (sh. 34 €) esittelee peräti 200 vaellusreitin yksityiskohtaiset kuvaukset muun muassa Jotunheimenin alueelta, ja se on luontevaa ja odotettua jatkoa Pohjois- ja Keski-Skandinavian vaelluskirjoille. Ehdoton lukusuositus vaellusta Norjaan suunnittelevalle.

tammi.fi

Mainos:

Liity jäseneksi, saat lehden

Jäsenenä saat muun muassa lukuisia jäsenetuja ja alennuksia, Latu & Polku -lehden kotiisi kannettuna, ja mahdollisuuden osallstua sekä vaikuttaa. Valitse ensin sopiva yhdistys ja liity sitten jäseneksi.

Liity jäseneksi

Siirry takaisin sivun alkuun