Kävelykipinä -kampanja liikutti suomalaisia valtakunnallisesti

11.10.2022|Osallistu Ulkoile

Tahko Pihkala seuran Kävelykipinä -kampanjaan osallistui lähes 5500 kävelijää ja käveltyjä kilometrejä kertyi yli 2 miljoonaa. 

Yksilösarjan voitti 72-vuotias hartolalainen Talvikki Vähä-aho-Hyvönen. Hyvönen käveli uskomattomat 36 kilometriä joka päivä viiden kuukauden ajan. Kuva: Mairit Pellinen

Tahko Pihkala seuran Kävelykipinä -kampanja haastoi kaikki suomalaiset kävelemään jo viidettä kertaa 1.5.-30.9.2022. Kampanjan aikana järjestettiin lukuisia kävelytapahtumia ympäri Suomen sekä järjestettiin kaikille avoin kävelykilometrikisa. 

Kisassa miteltiin viidessä sarjassa, joita olivat yksilösarja, parisarja, piensarja, suursarja sekä kuntasarja. Kuntasarjassa tulokset suhteutettiin kunnan väkilukuun.

Kisaan osallistui kaikkiaan 909 joukkuetta ja lähes 5500 kävelijää. Kisaa käytiin yli 230 kunnassa. Aktiivisimmat osallistujat kävelivät 1.5.–30.9.2022 välisenä aikana yli 5 000 kilometriä. Tämä tarkoittaa yli 30 kilometriä päivittäin viiden kuukauden aikana.

Hartolan kunta käveli kävelykilometrikisan voittoon

Tänä vuonna kuntasarjan voittajaksi käveli päijäthämäläinen Hartolan kunta, jossa käveltiin yhteensä 53 348,5 kilometriä eli keskimäärin noin 19,8 kilometriä asukasta kohden. Toiseksi sijoittui vuoden 2021 kisan voittaja eteläsavolainen Enonkoski 26 785,2 kilometrillä eli noin 19,68 kilometriä asukasta kohden.

“Hartolan kunta nousi aktiivisimmaksi kävelykunnaksi. Tähän lopputulokseen vaikutti isosti Hartolan Ladun aktiivisuus kampanjassa. Myös yksilökisan voittaja nousi Hartolan riveistä”, kertoo Tahko Pihkala seuran puheenjohtaja Tuomo Jantunen.

Yksilösarjan voitti 72-vuotias hartolalainen Talvikki Vähä-aho-Hyvönen. Hyvönen käveli uskomattomat 36 kilometriä joka päivä viiden kuukauden ajan ja saavutti tuloksen 5572,3 kilometriä.

Parisarjan voiton vei SIMPUKKA yhteensä 4398 kilometrillä, mikä tekee 2199 kilometriä henkilöä kohden. Piensarjan voittoa juhli viime vuoden pronssimitalisti Furubo, jonka kuusi kävelijää kävelivät yhteensä 10 663 kilometriä. Suursarjan ylivoimainen voittaja oli Tahko Pihkala -seuran oma Tahkon Kiertäjien joukkue, jonka 27 kävelijää kävelivät 21 081 kilometriä.

Kävelykilometrikisan kaikki tulokset on nähtävillä osoitteessa kavelykilometrikisa.fi.

Palkinnot jaettiin Helsingin Olympiastadionilla

Kävelykilometrikisan palkintojenjakotilaisuus järjestettiin maanantaina 10.10.2022 Helsingin Olympiastadionilla. Kampanjan päätöstilaisuudessa jaettiin palkinnot kunkin sarjan kolmelle parhaalle joukkueelle sekä yksilökisassa pärjänneille. Palkitsemisen jälkeen juhlallisuuksiin osallistujat tekivät yhteisen kävelyn Töölönlahden alueella. 

Kävelykipinä -kampanja ja kävelykilometrikisa järjestetään jälleen ensi vuonna 1.5-30.9.2023.