21.04.2017|Latu&Polku Ulkoile|
Neljä suomalaiskaverusta geokätköili 15. maassa vuorokauden aikana. Uusi, epävirallinen maailmanennätys on 22 tuntia, 25 minuuttia.
Geotrip’17 oli neljän hengen geokätköilyporukan haastava reissu, kuvassa Harjus, Rimaju, Weellu ja Wesbridge.
Geokätköily saa aikuisenkin ihmisen tekemään hassuja asioita. Vai miltä kuulostaa yrittää löytää yksi geokätkö 15 maasta yhden vuorokauden aikana?
Suomalaisnelikko Harjus, Rimaju, Weellu ja Wesbridge tekivät kätköilyreissullaan uuden epävirallisen maailmanennätyksen: 15 kätköä löytyi 15. eri maasta ajassa 22 tuntia, 25 minuuttia.
Kätköilyreissu alkoi Hollannista ja päättyi Puolaan. Alla on kartta reitistä ja kätköistä (katso tarkempi kartta täältä!).
Suomalaiskätköilijät ovat olleet ystäviä keskenään jo lähemmäs kymmenen vuotta. Geokätköily oli alkuun kaveruksia yhdistänyt tekijä, joka toi heidät yhteen. Monet ikimuistoiset kätköilyreissut on koettu yhdessä. Kätköily 15 maassa oli tähän mennessä haastavin ja ikimuistoisin.
Lisätietoja reissusta löytyy osoitteesta geotrip17.com.