13.06.2011|Ulkoile
OmaPuku-kilpailun finalistit on valittu. Äänestystulos julkistettiin eilen sunnuntaina Jyväskylän Luonto & Erä -messuilla.
OmaPuku-kilpailun finalistit esiteltiin eilen Jyväskylän Luonto & Erä -messuilla. Kolmen kärjen veivät puvut numeroilla 33 (Jenni Kyllönen), 46 (Taru Varpenius) ja 47 (Petri Danielson ja Olli Ilmonen).
- Finaalin valikoitui kolme hyvin erilaista työtä ja seuraavassa vaiheessa näistä muokataan tuotantomallit. Sen jälkeen äänestetään vielä kerran lopullisesta voittajasta, Sastan Jukka Ketola kertoo.
Yhteensä äänestyksessä annettiin 417 ääntä.
Trekin, Sastan ja Latu&Polku -lehden järjestämässä suunnitelukilpailussa tehtävänä oli suunnitella monikäyttöinen puku vapaa-ajan erilaisiin vaatimuksiin. Voittajapuku tulee ilmestymään Sastan mallistossa ensi vuoden puolella.
Kilpailu jatkuun osoitteessa www.omapuku.fi