Massahiihtokausi avattiin Kiilopäällä parin sadan hiihtäjän voimin

28.11.2016|Ulkoile

50 kilometrin miesten voittaja oli Miika Ruokonen ajalla 2:36:29. Kilpaladulla nähtiin pitkästä aikaa myös olympiavoittaja Marjo Matikainen-Kallström

Kiilopäähiihdon kuninkuusmatkan vei nimiinsä Miika Ruokonen.

Lauantaina hiihdettiin historiansa toinen Kiilopäähiihto Saariselän tunturialueella. Kisakeskuksena toimi Suomen Latu Kiilopää.

Miestin kilpamatkan (50 km) voitti Miika Ruokonen (2:36:29), toiseksi tuli Olli Tyrväinen (2:37:17) ja kolmannen sijan vei Markus Sinijärvi (2:39:23). Naisten vastaavan matkan vei Henna Rautiainen (3:25:55), toiseksi tuli Hanna-Reetta Rahko (3:40:00) ja kolmanneksi Hilla Rudanko (3:46:51).

Kiilopäähiihdon lähtöviivalle asettui myös olympiavoittaja ja maailmanmestari Marjo Matikainen-Kallström, joka tuli toiseksi 50 kilometrin matkalla (Sarjassa Naiset 50) ajalla 4:11:16.

"Nyt tuntuu hyvältä ja onnelliselta, kun hiihto on takana", Matikainen-Kallström kommentoi maaliin tultuaan.

Ensimmäistä kertaa "pitkällä hiihdolla" oli myös muusikko Tommy Lindgren, joka hiihti 30 kilometrin matkan Fjällräven-retkisarjassa. Retkisarjan reitti kulki osittain Urho Kekkosen kansallispuiston lumisissa ja kauniissa maisemissa.

Kiilopäähiihto on uusi alkukauden hiihtotapahtuma kaikille hiihtoa harrastaville. Tapahtumassa hiihdettiin kilpasarjat (6, 20 ja 50 km) ja Fjällräven-retkisarja (30 km). Hiihtotyylinä oli perinteinen. Ensi vuonna Kiilopäähiihto hiihdetään 25.11.

Kaikki tulokset löydät täältä, tapahtuman tunnelmia ja kuvia kannattaa käydä katsomassa Kiilopäähiihdon Facebook-sivuilta.

Kommentoi