Kävelykipinä -kampanja liikutti suomalaisia valtakunnallisesti
Tahko Pihkala seuran Kävelykipinä -kampanjaan osallistui lähes 5500 kävelijää ja käveltyjä kilometrejä kertyi yli 2 miljoonaa.
Ulkoilufoorumi julkaissut eduskuntavaalitavoitteensa
Ulkoilufoorumi on yleiskokouksessaan 21.9.2022 hyväksynyt eduskuntavaalitavoitteensa vuoden 2023 eduskuntavaaleihin.
Liity jäseneksi - nyt loppuvuosi ilman jäsenmaksua!
Kun liityt jäseneksi loka-joulukuun välisenä aikana, emme laskuta kuluvan vuoden jäsenmaksua.
Kiinnostaako hallitustyö?
Etsimme nyt ehdokkaita Suomen Ladun hallitukseen seuraavalle kolmevuotiskaudelle. Hallituksen jäsenenä olet näköalapaikalla luotsaamassa valtakunnallista ulkoilujärjestöä ja pääset vaikuttamaan strategisen tason päätöksiin.
Suomen Ladun jäsenpalvelut uudistuvat. Mitä se tarkoittaa jäsenelle?
Suomen Ladun jäsenrekisteri uudistuu loppuvuodesta 2022. Sekä jäsenet että jäsenyhdistykset saavat käyttöönsä uusia toimintoja.
Ulkoilufoorumi: Luontoharrastukset lisättävä liikuntasetelin käyttöalaan
Luontoharrastusten terveyshyödyt ovat kiistattomat, mutta niiden harrastamista ei nykyisellään lueta verotuettujen liikunta- ja kulttuurietujen joukkoon.
Suomen Latu innostaa yli 85 000 lasta retkelle lähiluontoon
Suomen Latu viettää ensi viikolla 19.-25.9.2022 Metsämörrin juhlaviikkoa, jolloin yli 85 000 lasta lähtee retkelle lähiluontoon.
Nuku yö ulkona 2022 -valokuvakilpailun voittajat valittu
Valokuvakilpailuun lähetettiin lähes sata valokuvaa. Voittajakuvan taltioi Saila Salonen.
Yli 110 000 suomalaista nukkui yönsä ulkona
Taloustutkimuksen tekemän tutkimuksen mukaan yli 110 000 suomalaista nukkui yönsä ulkona elokuun viimeisenä lauantaina.
Seuraa retkeilyaiheista livelähetystä Metsähotelli Kiljavasta
Retkeilyaiheinen Nuku yö ulkona -livelähetys lähetetään lauantai-iltana 27.8. klo 18-20 Metsähotelli Kiljavasta.