Työryhmätoiminta 

Suomen Ladussa toimii hallituksen nimeämiä vapaaehtoisista koostuvia asiantuntijaryhmiä, jotka tukevat hallituksen ja toimiston työtä. Näiden työryhmien toimikausi on kolmivuotinen ja jokaisella ryhmällä on selkeä tavoite ja työsuunnitelma, joka ohjaa ryhmän toimintaa. 

Työryhmien toiminnasta Suomen Ladun toimistolla vastaa Kirsi Uusitalo (kirsi.uusitalo@suomenlatu.fi tai 044 7229 350). Jokaisessa ryhmässä on yhteyshenkilö/vetäjä toimistolta, jonka sähköposti on muotoa etunimi.sukunimi@suomenlatu.fi.  

 

Työryhmät 2020-2022

 

Järjestötoimikunta

vetäjä: Johanna Yli-Opas (Kirsi Uusitalo) 
tehtävät: aluetoiminta, järjestön kokoukset, huomionosoitukset
jäsenet: 

  • Tarja Aittala
  • Anja Korhonen
  • Kaj Natri
  • Tuula Rahkonen
  • Tarja Repo
  • Marjo Tahvanainen
  • Helena Turkki


Vapaaehtoistyö 

vetäjä: Kirsi Uusitalo (Johanna Yli-Opas)
tehtävät: koulutukset, toimintamallit jäsenyhdistyksille, yhteistyö Kiilopään aatetyöryhmän kanssa
jäsenet:

  • Tinja Aistola
  • Virva Niissalo
  • Aila Oikarainen
  • Annika Toivoniemi-Matsinen
  • Paula Yli-Urpo
     

Kestävä kehitys 
vetäjä: Elli Keisteri-Sipilä
tehtävät: kestävä kehitys jäsenyhdistysten toiminnassa, yhteistyö Kiilopään keke-ryhmän kanssa
jäsenet:

  • Sonia-Meri Fomin
  • Erja Järvelä
  • Mero Kallio
  • Helena Kempas
  • Leena Kummu
  • Sirpa Rytkönen
     

Vaikuttaminen 
vetäjä: Anne Rautiainen
tehtävät: Kutsu päättäjä ulos -kampanjan kehittäminen
jäsenet:

  • Jaana Kainulainen
  • Hannu Liljamo
  • Mika Railo
  • Ville Tolvanen
  • Keijo West
     

Polkujuoksu 
vetäjä: Hanna Okkonen
tehtävät: koulutukset, tapahtumat, reitit
jäsenet:

  • Harri Jantunen
  • Hannu Karstunen
  • Toni Koppanen
  • Kirsi Kuukka
  • Tuija Luhta
  • Antti Risikko
  • Krista Salonen
     

Retkeily 
vetäjä: Juhani Lehto
tehtävät: koulutuksen kokonaisuudistus
jäsenet:

  • Jussi-Pekka Arkkola
  • Mikaela Creutz
  • Noora-Mari Iisakkala
  • Pasi Korhonen
  • Pirjo (Pipa) Lundén
     

Talviuinti 
vetäjä: Hanna Okkonen
tehtävät: paikallisen talviuintitoiminnan vahvistaminen, viestintä, SM-kisat
jäsenet:

  • Anne Haanpää
  • Virpi Hartikainen
  • Ulla Leppänen
  • Mervi Mäki-Neste
  • Minna Okur
  • Matti Pohjamo
  • Nina Sarvana-Salmela
     

Maastopyöräily 
vetäjä: Ville Mattinen
tehtävät: koulutus, materiaalit, reitit
jäsenet:

  • Tuija Aali
  • Jarkko Aula
  • Heikki Hinkkanen
  • Joonas Joensuu
  • Heidi Siira
  • Jorma Tahvanainen


Hyvinvointia luonnosta 
vetäjä: Reija Koivu
tehtävät: luontohyvinvointitoiminta 
jäsenet:

  • Maria Liisa Jakonen
  • Minna Kainulainen
  • Mirva Koskinen
  • Juha-Pekka Tolonen
  • Katja Teräs
  • Henna Törmänen
  • Matti Vesterinen


Perheliikunta 
vetäjä: Susanne Blomqvist ja Anna Anttonen
tehtävät: perheliikuntatoiminnan kehittäminen
jäsenet:

  • Henri Kekkonen
  • Lauri Kuhmonen
  • Tiina Lintervo
  • Sanna Puhakka
  • Merja Rytkönen
  • Katja Salmela-Nieminen
  • Anu Soro


Luonnossa kotonaan (LK) 
vetäjä: Nina Räike
tehtävät: LK -verkoston ylläpitäminen ja kehittäminen
jäsenet:

  • Sara Juhola
  • Ulla Kuusniemi
  • Elina Leppänen
  • Susanna Suutarla
  • Eija Ukkola